Programul manifestărilor cultural-artistice dedicate Sărbătorii Naţionale „Limba noastră” – 31 august 2020

49


Primăria municipiului Chişinău informează opinia publică despre Programul manifestărilor cultural-artistice dedicate Sărbătorii Naţionale „Limba noastră” (31 august 2020).

09:00

Lecție publică In memoriam Vlad Pohilă – om al cărții.

Nicolae Mătcaș – 80 de ani, „Risipă și măsură”.

Biblioteca Centrală

31.08.2020 (pe parcursul zilei)

Expoziție online „Bijuteriile Jocului”, dedicată aniversării a 75 de ani de la fondarea Baletului Național „JOC” și sărbătorii Naționale „Limba Noastră”.

Sala Muzeului de Istorie a orașului Chișinău   

 

09:00 – 15:00

Program muzical-literar „Odă Limbii Române”:

  • depunere de flori la bustul lui M. Eminescu;
  • cuvânt de salut;
  • sădirea teilor – pomul simbol a lui M. Eminescu, program muzical susținut de AF ,,Baștina” și AF ,,Haiducii”. 

Scuarul Centrului Academic „M. Eminescu”, bd. Dacia, 20

 

10:00 – 10:15

Depuneri de flori 

Monumentul Domnitorului Ștefan cel Mare și Sfânt

 

10:00-10:45     

Compoziție literar-muzicală Limba maternă ca floarea eternă…”. 

Transmisie eter Moldova 1 și rețelele de socializare

 

10:15 – 10:30

Depuneri de flori la busturile scriitorilor de pe Aleea Clasicilor și Grădina Publică Ștefan cel Mare și Sfânt.

 

10:00-13:00

Maratonul lecturii „Floare divină, limba română” (recital de poezii). 

B.M. „B.P. Hașdeu”

 

10:30

Depunere de flori la bustul poetului Alecu Russo.

str. Alecu Russo, 63/1

 

11:00- 12:00

Manifestare literar-muzicală, discursuri, recital de poezie și expoziție de carte Limbă preasfântă, mereu neînfrântă”.  

bd. Mircea cel Bătrân, 7   

 

11:00

Recital de poezie „Limba doinelor de aur, Limba noastră cea română”. 

B.M. B.P. Hașdeu, filiala „Transilvania”

 

11:00

Lectură publică, fragment din eseul „Limbă și Naționalitate” de Mihai Eminescu.

B.M. B.P. Hașdeu, filiala „Ovidius” 

 

11:00        

Recital de poezie „Limba doinelor de aur, limba noastră cea română”.

B.M. B.P. Hașdeu, filiala „Transilvania”

 

12:00

Decernarea premiilor expoziției-concurs „Saloanele Moldovei”, organizat de Uniunea Artiștilor Plastici din Moldova și Asociația AP din or Bacău, ediția a XXX-a.

Centrul Expozițional Constantin Brâncuși al UAPM  

 

12:00

Expoziție virtuală de carte „Limbă prea sfântă, mereu neînfrântă.

B.M. B.P. Hașdeu  „Filiala Transilvania”

 

13:00

„Pentru ea”, autor Grigore Vieru (moment poetic). 

B.M. B.P. Hașdeu, filiala „Ovidius”

 

13:00

Spectacol de poezie „Sunt român la mine acasă” (interpretează Victor Cobzac, artist plastic, poet, conferențiar universitar UTM).

B.M. B.P. Hașdeu, ,,filiala Ovidius”   

 

17:15-17:55    

„Cântare graiului străbun” – programul ansamblului etnofolcloric „Plăieșii” și Nicolae Gribincea.     

Transmisie eter Moldova 1 și rețelele de socializare ale DC

 

17:55-18:55

„Deschide-ți ușa – noi venim cu cântec și cu flori”, program susținut de orchestra municipală „Avanti”

Transmisie eter Moldova 1 și rețelele de socializare ale DC     

 

19:40-21:40 

„E sărbătoare, să răsune muzica” – programul orchestrei municipale de muzica populara condusa de Vasile și Vitalie Advahov.

Transmisie eter Moldova 1 și rețelele de socializare ale DC  




Source link

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.